امروز دوشنبه 10 آذر 1399

سبد خرید

پیگیری سفارش

کد رهگیری  
تصویر امنیتی  

خرابی کاکتوس ها - بخش سوم

8 / 10
از 15 کاربر

خرابی کاکتوس ها - بخش دوم

پیشگیری:

مشخص است که نباید اجازه دهید کاکتوس‌ها خراب شوند اما درهرصورت این اتفاق ممکن است پیش بیاید. همچنین آن‌ها را زیاد آب ندهید و همیشه خاک خیس نباشد. بهترین راه پیشگیری از حملات قارچ‌ها خشک و تمیز کردن آن‌ها است.

خرابی ریشه:

ظاهری:

مشخص کردن خرابی ریشه اگر دیر شود کار بسیار سختی خواهد بود. جدای اینکه اغلب ریشه‌های مرده به نظر می‌رسند (نمی‌توان گفت که گیاه چه موقع کاشته شده است) اما ساقه‌ی کاکتوس‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند و نرم‌تر می‌شوند (حالا دیگر بزرگ‌ترین کاکتوس شما حالتی آبکی به خود گرفته است). وحشتناک‌ترین قسمت خرابی ریشه زمانی است که خرابی از هسته‌ی کاکتوس به بیرون برسد که سالم نگه‌داشتن آن کمی سخت می‌شود. مراقب قسمت‌های نرم گیاهتان باشید، قسمت زردرنگی که کمی به رنگ سبز می‌زند (نباید با سوختگی آن را اشتباه گرفت) و در شرایط حاد ریشه‌های قهوه‌ای و نرم به سمت بالا می‌آیند.

دلایل:

معمولاً خرابی ریشه‌ها به خاطر آب دادن کم است. ریشه‌های خراب باعث فاسدشدن ریشه‌ها هم می‌شود. خرابی به ریشه‌های شکسته برای گذاشتن گیاه در گلدانی دیگر، آب دادن نامناسب، به هم پیچیدن ریشه‌ها و آب ندادن مناسب یا آفت‌های موجود در خاک علاقه دارند.

راهکار:

اگر زودتر از موعد آن را جدا کرده‌اید که به‌ندرت این اتفاق می‌افتد به آن آب ندهید و اجازه دهید برای مدتی مناسب خشک بماند. کاشتن گل در گلدانی دیگر را با دقت انجام دهید تا آب دهی راحت‌تر صورت گیرد. تمامی یا بیشتر آفت‌ها را از بین ببرید. اگر خرابی خیلی پیشرفته باشد تنها راه جراحی کردن و بریدن آن قسمت است. الآن موقع مناسبی برای نگه‌داشتن کاکتوس‌ها نیست، این زمان بهترین موقع برای مراقبت از آن و بریدن بسیاری از قسمت‌ها است. اگر طول کاکتوس شما سانتیمتر است و خرابی تا سانتی‌متر بالاآمده 4 سانتی‌متر از کاکتوس خود را ببرید. باید قسمت‌های سبز سالم را هم ببرید تا با این کار مانع از خراب شدن بیشتر شوید. همیشه و همیشه از یک چاقوی «تمیز» استفاده کنید، شستن آن با الکل راه پیشنهادی ما است. وقتی قسمت خراب را بریدید برای خراب شدن بیشتر پودر سولفور روی آن بریزید. اگر این پودر را ندارید یا نمی‌توانید تهیه کنید بیشتر پودرهای ریشه‌ی گیاهان سولفوردارند یا مثل قارچ‌کش‌ها هستند که مانع از بروز هرگونه مشکلی می‌شوند.

 

پیشگیری:

در صورت خرابی چند روز قبل از اینکه آن را در گلدان دیگری بکارید اجازه دهید تا خشک شود. سنگ خارا و شن درشت بیشتری برای آب دهی مناسب به ترکیب اضافه کنید. بخش بریده را به قسمت آبدهی پیوند بزنید و مطمئن شوید که حشره یا قارچی درون گلدان وجود ندارد.

اشتباه‌ها:

بافت نرم ممکن است در بسیاری از کاکتوس‌ها با نبود آب نرم‌تر شود اما بیشتر احساس می‌شود که نرم‌تر از زمانی است که به آن نمی‌دهید. اگرچه رنگ زرد ممکن است با شرایطی که نور زیاد است اشتباه گرفته شود درحالی‌که بعضی از آن‌ها سوخته‌اند یا به خاطر ماندن زیاد زیر نوررنگ آن رفته است.

 

"استفاده از مطالب سايت دنیای گل برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است"

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پیگیری آنلاین

تبلیغات

خرید آسان از دنیای گل