امروز دوشنبه 10 آذر 1399

سبد خرید

پیگیری سفارش

کد رهگیری  
تصویر امنیتی  

خرابی کاکتوس ها - بخش دوم

8 / 10
از 15 کاربر

خرابی کاکتوس ها - بخش دوم

مقدار نور:

نور خورشید زیاد باعث مردن سلول‌های بیرونی می‌شود (سوختگی یا وقتی‌که پوست چیزی را می‌کنیم، به این خاطر که لایه‌های بیرونی پوست در حال مردن هستند و با سلول‌های جدید جابجا می‌شوند). سلول‌های خراب و مرده جایی است که قارچ‌ها در آنجا زندگی می‌کنند. کپک‌های دوماهه روی میز آشپزخانه از سلول‌های مرده‌ی گیاهان به وجود آمده است و احتمالاً سبز هم است، مثل قارچ‌ها. البته بعضی از گونه‌ها بر بافت‌های زنده هم اثر می‌گذارند که به دلیل این‌گونه خرابی زیادی به وجود می‌آورد. نور کم و خود گیاه انرژی اصلی خود را از دست می‌دهند (به یاد داشته باشید که از نور برای تغییر انرژی استفاده می‌کنند) و مانند سیستم ایمنی بدن ما کم‌کم کاهش می‌یابد. بسیاری از عوامل بیماری در شرایط تاریک رشد بیشتری دارند و اگر نور زیاد باشد زنده نمی‌مانند (که باعث استفاده از چراغ‌های UV در فرآیندهای بهداشتی در بسیاری از صنایع ازجمله صنایع غذایی می‌شود).

ژنتیک:

بعضی از گیاهان نسبت به سایر گیاهان بیشتر مستعد خرابی هستند. این شرایط در خیلی از قلمروها بیشتر دیده می‌شود که بعضی‌ها قوی و بعضی دیگر ضعیف هستند.

خرابی ساقه :

ظاهری: معمولاً خرابی ریشه کند شروع می‌شود و از پایین‌رو به بالا می‌آید و البته همیشه به این طریق هم حرکت نمی‌کند. این خرابی‌ها بیشتر به خاطر قارچ‌ها هستند و به‌صورت نقاط و نواحی قهوه‌ای سوخته دیده می‌شوند. با رشد قارچ در زیرپوست رشد می‌کنند و به همین دلیل اغلب بدتر از چیزی است که از بیرون به نظر می‌رسد.

علت:

از متداول‌ترین قارچ‌های کاکتوس گونه‌های Phialocephala virens, Lasiodiplodia theobromae and Fusarium هستند و عموماً به یک نقطه برای ورود نیاز دارند. پوست کاکتوس معمولاً تا حدی ضخیم است و خیلی از چیزها برای وارد شدن به آن دچار مشکل می‌شوند ازجمله قارچ‌های میسلیوم، اما اگر پوست کاکتوس شما خراب شد پس شک نکنید که مستعد خراب شدن خواهد بود.

کاکتوس‌هایی که به آن‌ها زیاد آب‌داده شده بیشتر مستعد ورود قارچ هستند چراکه پر از آب هستند و بادکرده‌اند، به همین خاطر تخم‌ها راحت‌تر رشد می‌کنند و پخش می‌شوند.

راهکار:

اگر قسمت خراب‌شده کم بود بیشتر اوقات اجازه دهید تا جایی که ممکن است خشک شود. مشکلی که این‌گونه خرابی‌ها به وجود می‌آورند معمولاً بیشتر از چیزی هستند که در سطح نشانی دهند، این خرابی‌ها اغلب خیلی سریع درون پوسته پخش می‌شوند چراکه خیلی آب‌دارند و در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاومت کمی دارند. پوسته کاکتوس اصلی‌ترین مدافع است و معمولاً قارچ‌های به‌راحتی نمی‌توانند آنجا را تسخیر کنند در این صورت به نظر می‌رسد که تکثیر در پوسته آهسته‌تر به نظر می‌رسد.

روش انتخابی برای این خرابی جراحی است. باید آن قسمت را جدا کنید. حال توجه داشته باشید جایی که سیاه می‌شود یعنی همه‌چیز ازجمله قارچ‌ها در آنجا مرده‌اند. این بیماری غذای خود را در آنجا خورده و به‌جایی دیگر رفته است. قارچ‌ها با میسلیوم ها، مانند ریشه‌ها، پخش می‌شوند به همین خاطر ناحیه رشد فعال قارچ‌ها معمولاً بخش سالم کمی دارند. اگر قسمت قهوه‌ای را بریده و قسمت سبز را نگه‌دارید خرابی ادامه خواهد داشت چون عامل اصلی خرابی را دست‌نخورده باقی گذاشته‌اید. سخت‌ترین کار این است که باید خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کردید را باید ببرید. برای مثال تصویر 1. شاید بهتر باشد که ریشه را از بالاترین حفره (خار) دوتکه کنید. قسمت‌های سالم را هم جدا خواهید کرد اما مطمئن می‌شوید که از قسمت‌های خرابی چیزی جامانده است. بریدن کاکتوس‌ها مخصوصاً کاکتوس‌های خراب را باید همیشه با یک چاقوی تمیز انجام داد. برای این کار از مالیدن الکل برای بریدن خرابی، پیوند زدن و یا بریدن چیزهای دیگر استفاده می‌کنیم.

وقتی کار جراحی تمام می‌شود اجازه دهید قسمت‌های بریده‌شده خشک شوند و مانند جای بردگی برآمده شوند یا اینکه کمی پودر سولفور روی آن بریزید تا مانع از عفونت دوباره شوید. پودرهای ضد قارچ برای گیاهانی هستند که بر روی آن‌ها جواب دهند. بعضی از افراد از هورمون‌های ریشه استفاده می‌کنند اما ازآنجایی‌که هورمون‌های ریشه برای رشد بهتر آن‌ها اوکسین دارند اگر آن را بالا/کنار گیاه بگذارید باعث به هم ریختن سیستم گیاه می‌شود. بنابراین درصورتی‌که آن قسمت را دونیم کنید و آن را ریشه بزنید، هورمون‌های ریشه گزینه‌ی خوبی نیستند.

 

"استفاده از مطالب سايت دنیای گل برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است"

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پیگیری آنلاین

تبلیغات

خرید آسان از دنیای گل