امروز دوشنبه 10 آذر 1399

سبد خرید

پیگیری سفارش

کد رهگیری  
تصویر امنیتی  

بونسای و گیاهان مینیاتوری-قسمت سوم تعویض گلدان

8 / 10
از 15 کاربر

تعویض گلدان :

هر ازگاهی شما باید گلدان درخت مینیاتوری خود را تعویض کنید. این یکی از مهمترین گام ها در مراقبت  و نگهداری از بن سای می باشد. به علت اینکه در برخی از موارد ریشه ها رشد بسیار گسترده ای پیدا می کنند، درنتیجه گلدان موردنظر بسیار کوچک می باشد.

معمولا تعویض گلدان بن سای باید در زمان مشخصی از سال انجام بگیرد. که بهترین زمان آن اوایل بهار است. و آن به این دلیل است که، هنگامیکه فصل رشد گیاه شروع می شود، و همینطور شاخه ها و برگ ها شروع به سبز شدن می کنند، ریشه نیاز به فضای بزرگ تری برای رساندن تغذیه به درخت دارد. هنگامیکه درخت شما در طبیعت میان گیاهان دیگر باشد، در این زمینه مشکلی نخواهد داشت. اما زمانیکه شما آن را در گلدان نگهداری می کنید با محدودیت فضای مورد نیاز روبه رو خواهید شد. برخی از این گونه های بن سای ممکن است هر 2 سال یکبار نیاز به تعویض گلدان داشته باشند. درحالیکه برخی دیگر سالی یکبار و برخی دیگر در طول 5 سال به آن نیاز پیدا کنند.درواقع به سرعت رشد درخت شما بستگی دارد.

اگر شما میخواهید بدانید که چه زمانی درختتان نیاز به تعویض دارد، بایستی آن را از گلدان درآورده و ریشه های آن را چک کنید. اگر ریشه ها به قدری رشد کرده بودند که همگی به دور یکدیگر تنیده بودند، آنوقت باید گلدان گیاهتان  را تعویض کنید.

در مواردی که شما مجبور به تعویض گلدان گیاه بن سای خود هستید، باید از عناصر موجود در خاک جدیدی که میخواهید آن را جایگزین کنید آگاهی کافی را داشته باشید. همچنین به خاطر داشته باشید که حق کود دادن به بن سای تازه تعویض شده را برای حداقل یک ماه ندارید.

معمولا گلدان باید حاوی : 25%  کمپوست ، 25%  شن یا سنگ ریزه ، و 50% خاک رسی که به صورت طبیعی به شکل دانه دانه درآمده باشد.

این اندازه ها خیلی دقیق نیستند زیرا که فاکتورهای خیلی متفاوتی وجود دارند که بی تأثیر نیستند. مانند شرایط آب و هوایی یا مکان نگهداری آن که خارج از منزل باشد با داخل منزل. در این میزان عناصری که ذکر شد، کمپوست بیشترین نقش را در نگهداری آب در خاک ایفا می کند. بنابراین اگر شما گیاهتان را در خارج از منزل جایی که ممکن است بارندگی متداول باران موجب آبیاری گیاهتان شود، نگهداری میکنید ممکن است فکر کنید که مقدار کمپوست باید دو برابر شود، درحالیکه خاک مقدار زیادی از آب را جذب خود می کند که ممکن است فاسد شدن ریشه ها شود.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پیگیری آنلاین

تبلیغات

خرید آسان از دنیای گل