امروز دوشنبه 10 آذر 1399

سبد خرید

پیگیری سفارش

کد رهگیری  
تصویر امنیتی  

بونسای و گیاهان مینیاتوری قسمت دوم نحوه نگهداری

8 / 10
از 15 کاربر

محل نگهداری:

 هنگامیکه درباره ی مراقبت از درخت بن سای صحبت می کنیم، مکان نگهداری از آن موضوع پراهمیتی است.

همانگونه که قبلا به آن اشاره شد، بن سای را هم می توانید در داخل منزل و هم خارج از فضای منزل نگهداری کنید. در رابطه با نگهداری در داخل منزل باید بدانید که اکثر این درخت ها باید زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند. درخت شما به سمتی که خورشید بر آن می تابد رشد خواهد کرد و همچنین دمای اتاق مورد نظر باید ثابت باشد.

اما اگر بن سای خود را در خارج از فضای منزل نگهداری می کنید، باید از شرایط آب و هوایی مناسب آن اطلاع داشته باشید. شما باید مراقب باشید تا بادهای شدیدی که می وزد به درخت شما آسیب وارد نکند. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که به طور دائم بارندگی دارد، قبل از آبیاری درختتان حتما خاک گلدان آن را چک کنید.موارد زیادی در خصوص نگهداری و مراقبت از این درخت در مواجه با شرایط آب و هوایی مختلف وجود دارد. بنابراین همیشه از رشد و نمو آن آگاه باشید و با دقت محلی که آن درخت باید باشد را انتخاب کنید.

کود دادن:

مانند درختان واقعی، عمل کود دادن یک وجه بسیار مهم در نگهداری از درخت بن سای می باشد.این فعالیت باید در تمام طول روند رشد گیاه انجام شود. باید بخاطر داشته باشید که ریشه های درخت مینیاتوری درون گلدان حاوی آن، محصور شده است لذا مانند درختان بیابانی تغذیه نمی شود و این وظیفه شماست که با ترکیب درست از کود مناسب، خوراک آن را تأمین کنید تا در نهایت آن را سالم و قوی نگه دارید.

کود دهی بن سای:

به عنوان بخشی از مراقبت از درخت بن سای، شما باید آن را در فصل های بهار و تابستان و اوایل پاییز، به طور دائم کوددهی کنید. این ماه ها، به ماه های مناسب برای رشد این درخت شناخته شده اند. کود مخصوص درخت بن سای نیز وجود دارد اما شما می توانید نیمی از این کود را نیز برای درخت خود استفاده کنید.

همچنین شما باید بدانید که  استفاده ی بیش از اندازه از آن کود نیز می تواند به گیاه شما آسیب وارد کند.کودها سه نوع عنصر اصلی دارند که عبارت هستند از: نیتروژن ، پتاسیم و فسفر

به خاطر داشته باشید که هرکدام از آنها کارایی خاص خود را دارند. نیتروژن به تغذیه برگ ها و ساقه ها، پتاسیم در کمک به رشد میوه ها و گل ها، و فسفر در تأمین ریشه ها نقش دارند.در طول سال، هنگام کود دادن ، به برخی از این عناصر نیاز بیشتری نسبت به بقیه وجود دارد. به عنوان مثال در فصل پاییز، نیاز به پتاسیم و فسفر بیشتر است زیرا درخت برای فصل زمستان آماده می شود. برعکس آن نیز در فصل بهار اتفاق می افتد که شما به نیتروژن بیشتر از دیگر عناصر در جهت کمک به رشد بن سای نیاز دارید. در فصل تابستان این عملکرد حالت متعادل تری پیدا می کند. بر روی اکثر بسته بندی های کود، میزان درصد عناصر به کار رفته در آن نشان داده شده است. به عنوان مثال : NPK ، که Nنشان دهنده نیتروژن و Pفسفر و K پتاسیم می باشد. که همراه با میزان درصد این عناصر ذکر می شوند مانند:   NPK 10:10:10

این خیلی مهم است که بدانید زمانیکه شما در ماه یکبار خاک گلدان بن سای خود را تعویض می کنید، باید آن را بدون کود دادن انجام دهید. همچنین اگر درخت شما مریض است، سعی نکنید که آن را با کود دادن بهبود ببخشید. روی بسته بندی اکثر کودها دستورالعمل اینکه شما چه زمان هایی باید از آن استفاده بکنید، نشان داده شده است.معمولا نباید بیشتر از یک بار در طول دو هفته باشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

پیگیری آنلاین

تبلیغات

خرید آسان از دنیای گل